Kaagiga ja kaagil

 

Räägi siis ja ütle ruttu, kuidas pääseda küll võiks veel
ilgest köiest, hirmsast ehtest, mis on valmis kokku jooksma
ümber meie kõigi kaelte. ...

J. W. v. Goethe, Faust II. (A. Sanga tõlkes)

Käesolev pisike ülevaade on pühendatud kriminaalpreventsiooni erinevatele meetoditele, nii sellistele, mis on käesoleval momendil kasutusel, kui ka neile toredaile meetoditele, mis teenimatult (või teenitult) aegade hämarusse vajunud.

Järgnevas vaatame lähemalt

Nõiamärgi otsimine, gravüür Herman Löcheri "Die Wehmütige Klage", Amsterdam 1676
Kaks tomukasulast otsivad Anna Kemmerlingil nõiamärki.

Oh häda, et autud timukasulased nõnda aulist ja lugupeetud naisterahvast nii kõlvatult kohtlevad. Et tal kogu kehal karvad pügatakse, isegi kohas, millele kombelisusest keegi peale abikaasa oma kätt külge panna ei tohi. Ja nüüd lubatakse seda ühel hobusenülgijal ja koeranottijal. Nagu on ülekohtused kohtunikud, nii on ebaõiglased ka nende meetodid ja seadused.

Hermann Löher, Die Wehmütige Klage. ptk 31.

Hermann Löcheri 1676 Amsterdamis trükitud rikkalikult illustreeritud "Die Wehmütige Klage" käsitleb peamiselt doctor iuris Franz Buirmanni tegevust Reinimaal paarkümmend aastat varem. Ülaltoodud tsitaat käsitleb Anna Kemmerlingi, justiitsnõunik Godfried Pelleri abikaasa, jugtumit.

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulesurm
Gravüüril kujutatud põletamise puhul on näha tulesurma saadetute pügatud pead. Kogu keha karvkatte eemaldamine täitis kahte ülesannet- esiteks oli see vajalik nõiamärgi (stigma diaboli) leidmiseks, teisalt aga oli levinud ettekujutus, et deemonid võivad nõidu piinamisel aidata, peites end juustes.

 
   

 

Eelmine lehekülg Järgmine lehekülg

Tagasi nõiaprotsesside peamenüüsse

Monday, 23. August 1999. A.

Kaagiga ja kaagil